Reklama

środa, 22 stycznia 2014

Szpilka vs Jennings - Analiza cz.2


foto-blog.stolikkibica.plW poprzednim wpisie poruszałem kwestie psychiki i koncentracji i do tej pory u mnie prowadzi Jennings 8-7 ( oceniam w skali 1-6 ).

http://kochamboks.blogspot.com/2014/01/artur-szpilka-i-bryant-jennings-analiza.html

 Dziś poruszę pracę nóg, szybkość, siłę pojedynczego uderzenia oraz defensywę.

_________________________________________________________________________________

PRACA NÓG

Polak potrafi bardzo dobrze korzystać z ringu, warunkiem tego jest jego koncentracja. Szpilka ma według mnie minimalnie lepsze nogi od Jenningsa. To może być element dzięki któremu, być może oszuka Amerykanina. Sam Kevin Johnson wspominał, że Artur potrafi bardzo dobrze chodzić na nogach, tylko nie zawsze to robi. Zakładając jednak czyste możliwości w tym elemencie, to nasz reprezentant wypada lepiej od Bryanta, który jednak również potrafi się poruszać. Amerykanin po prostu preferuje boks na presji i tylko zmuszony jak przez Tupou pokazuje, że może zwodzić rywali przemieszczając się w prawo czy w lewo. Potrafi też oddać pole i stać w miejscu korzystając z obron, ale robi to z rywalami z którymi może sobie na takie rzeczy pozwalać. Na pewno nie możemy nazwać go kołkiem, to lotny chłopak, nie waży dużo, jednak jego praca nóg jest daleka od ideału. Często woli boksować z bloku, potrafi stawać w miejscu, przemieszczając się robi nieprzemyślane ruchy, zbytnio odrywa się od maty i wtedy trafiony może tracić równowagę. Szpilka potrafi lepiej korzystać z bokserskich kroków, zachodzić rywali praworęcznych za ich nogę wykroczną, dobrze szuka dystansu i zmienia kąty ataku. Jeśli jednak da się ponieść zapomina o tym co potrafi, idzie na całego, nogi mu zostają. Opanowany, zimny Szpilka potrafi podejść na odpowiednią odległość, szachować krokami i ustawiać się w pozycji dogodnej do ataku jest też w tym elemencie ekonomiczniejszy. Odpowiednie korzystanie z ringu może Arturowi bardzo pomóc w tej walce, ja jestem zdania, że nie powinien być statyczny. 

4-3 dla Artura.

_________________________________________________________________________________

SZYBKOŚĆ

Zarówno Artur jak i Bryant nie są dużymi ciężkimi. W ich przypadku szybkość jest na podobnym poziomie. Biorę tu pod uwagę przede wszystkim ostatnią walkę Polaka ( druga z Mollo ) gdzie zrobił dobrą wagę i ewidentnie to mu się przysłużyło. Duża masa nie jest potrzebna, według mnie szybkość przy jego stylu jest ważniejsza, oczywiście dobrze jak jest połączona z siłą fizyczną, dynamiką. Artur nie jest typem bokserskiego tarana, zabijaki boksującego w zwarciu. To chłopak z potencjałem do inteligentnego boksu w którym bycie szybkim bardzo się przydaje. Jennings jeśli jest dobrze przygotowany ( a tego się spodziewam ) ma szybkie ręce, dzięki czemu splata niezłe i często zaskakujące kombinacje ciosów. Szpilka również ma szybkie ręce, cios nokautujący w walce z Mollo 2 był błyskawiczny, ale skupia się na krótszych kombinacjach, precyzji. 
Uważam, że jest to element remisowy, jeśli spojrzymy na szybkość bokserów jako całość, zależną też od formy dnia i ich wagi. 25 stycznia spodziewam się tego co najlepsze po tych chłopakach. Myślę, że dzień wcześniej nie zanotują dużo kilogramów, obaj są "wycieniowani". Nie powinno być żadnej różnicy szybkości pomiędzy tymi chłopakami, chyba, że któregoś usztywni stres. Szpilka może nadrabiać w tym elemencie pojedynczymi, precyzyjnymi ciosami a Jennings kombinacjami, bo je potrafi zadawać. Jeśli chodzi o wagę ciężką to ci zawodnicy w mojej ocenie należą do szybkich

5-5

_________________________________________________________________________________

SIŁA POJEDYNCZEGO UDERZENIA

Nie zaliczę tych zawodników do królów nokautu, ale mają czym uderzyć. Szpilka uważam, ma mocniejszy pojedynczy cios. Nie patrzę się tu na współczynnik nokautów, ale na to jak niektóre z ich czasówek wyglądały, jak ich ciosy działają na przeciwników. Bryant to bokser rozbijający rywali bardziej ilością uderzeń, taki pięściarz kumulujący. Szpilka potrafi naruszyć, czy uśpić pojedynczym strzałem, czy to z lewej ręki, czy też prawym sierpem. Bryant najczęściej łamie innych, wsadzając kilka ciosów pod rząd z różnych płaszczyzn.

5-4 Szpilka.

_________________________________________________________________________________

DEFENSYWA

Amerykanin ma lepszą obronę, ale też nie jest ona bezbłędna. Jego długie ręce potrafią robić solidną gardę. Szpilka w dużej mierze polega na refleksie, przez co gdy jest nieuważny naraża się na mocne uderzenia. Boksując w takim stylu jak to robi Polak, trzeba dobrze czuć dystans, stosować zwody i nie można zapominać o prawej ręce przy brodzie wpadając swoim lewym, nie można zostawać w miejscu będąc w zasięgu rywala. Jeśli Artur jest ostrożny potrafi unikać ciosów, jego defensywa wymaga solidnej koncentracji, dobrej reakcji, odchyleń i o to jego kibice muszą się modlić. Jennings w wymianach też się odsłania, jeśli jednak zasłoni się gardą, ciężko znaleźć tam luki, na pewno zostawia miejsce na ciosy na tułów. Nie mniej jednak mimo tego, że też popełnia błędy i daje się trafiać, to jego gafy nie są aż tak skrajne jak u szarżującego, czy zapominającego o obronach na linach Szpilki. Styl Artura nie jest stworzony do głębokiej defensywy, on powinien boksować na środku ringu, korzystając z miejsca, refleksu i nóg, wtedy to może być skuteczne. Jego sposób obron nie jest zły, po prostu jest ryzykowny i gafy potrafią kończyć się przyjęciem czystych uderzeń. W sposobie walki Bryanta, wiele ciosów rywali jest sparowanych, zbijanych, przedzierających się przez długie kończyny przez co gaśnie ich moc. Jego błędy ( oprócz walki z  Tupou ) nie kosztowały go tak wiele, jak gafy Polaka z Mollo, gdzie nasz rodak narażał się na czyste, solidne uderzenia na szczękę. Bryant jednak też daje się trafiać a cios Szpilki może wpędzić go w kłopoty.

4-3 Jennings

_________________________________________________________________________________

Było 8-7 dla Jenningsa.
Jest 24 - 24

W 3 części opiszę kondycję, odporność na ciosy oraz siłę fizyczną wraz z warunkami i umiejętnością korzystania z nich. Na końcu postaram się wstrzelić w przebieg walki i wytypować wynik. Jak się bawić to się bawić.

CDN...

zapraszam :


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz