Reklama

niedziela, 27 stycznia 2013

Andrzej Gołota kontra Przemysław Saleta - Jak może wyglądać ta walka?
               Już za niecały miesiąc dojdzie do walki, która budzi mieszane uczucia wśród kibiców boksu. Pojedynek między Andrzejem Gołotą (41-8-1, 33 KO) a Przemysławem Saletą (43-7, 21 KO) odbędzie się  23 lutego w Gdańsku. Obaj panowie urodzili się w 1968 r. a więc mają po 45 lat. Niewątpliwie są to bokserzy, którzy bardzo przyczynili się do popularyzacji boksu w Polsce, szczególnie Gołota, na którego walki za Oceanem, wielu z nas czekało zarywając przy tym noce. Szkoda, że to starcie nie odbyło się kilkanaście czy nawet kilka lat temu ale ja jestem zdania, że akurat ci dwaj pięściarze, mają prawo by nawet teraz, zmierzyć się ze sobą w ringu. Czas nie jest łaskawy dla nikogo, zarówno Przemek jak i Andrzej, nie są już z pewnością w najwyższej formie fizycznej, obaj mieli różnego rodzaju problemy zdrowotne, kontuzje i operacje. Jednak jestem przekonany, że widowisko na którym wystąpią w walce wieczoru, przyczyni się do dalszej promocji boksu co dla mnie jest tym co działa na plus w tym całym wydarzeniu.

              Nasuwa się pytanie jak może wyglądać ten pojedynek i kto jest w nim faworytem? Otóż według mnie wszystko zależy od tego jak panowie przepracują okres przygotowawczy przed walką. Do jakiej formy przywrócą swoje ciała, jak zniosą ciężki trening w tym wieku. Andrzej Gołota trenuje ze znakomitym polskim trenerem, Andrzejem Gmitrukiem, z którym w przeszłości odnosił sukcesy jako amator. Gmitruk znany jest z tego, że był ojcem światowej kariery Tomasza Adamka a teraz trenuje wielką nadzieję polskiego boksu, mistrza Europy w wadze junior ciężkiej, Mateusza Masternaka. Gołota wg. mnie zrobił znakomity krok, zatrudniając Gmitruka, który znany jest z tego, że dba również o sferę psychiczną bokserów, którymi się opiekuje a pamiętamy, że to psychika u Gołoty zawodziła najczęściej. Ten trener jest również wyśmienitym strategiem, więc z pewnością przygotuje Andrzeja dobrze pod kątem taktycznym do tego starcia. Fizycznie na nagranych treningach, które możemy znaleźć w sieci, Gołota prezentuje się wg. mnie lepiej niż przed przegraną walką z Tomaszem Adamkiem, widać wziął się do pracy, wyszczuplał, trener bardzo chwali swojego podopiecznego. W przygotowaniach pomagają im młodzi polscy zawodnicy, dobrze dobrani więc wydaje mi się, że Gołota przygotowany będzie najlepiej jak to jest możliwe w jego wieku.
            Przemek Saleta również ciężko pracuje, były mistrz Europy w wadze ciężkiej, w ostatnim czasie nabrał imponującej muskulatury, teraz w ciężkim treningu zrzuca stopniowo nadmiar wagi, by nie być za ciężkim i odnaleźć szybkość. Jak wiemy to ten element, bardzo często wpływa na przebieg walk, co za tym idzie często decyduje o końcowym wyniku wielu starć na ringach całego świata. W przygotowaniach Przemkowi pomaga były zawodnik kick boxingu, niegdyś mistrz świata i Europy w tej dyscyplinie a także były bokser zawodowy Robert Złotkowski. Panowie podkreślają, że rozumieją się bez słów, ciężko pracują do pojedynku z Gołotą, mają jasny cel i wiedzą czego chcą, także z ich strony również możemy być spokojni o to, że Saleta  wyjdzie do walki przygotowany na tyle na ile jest to możliwe.
            Także mimo, że faworytem bukmacherów i większości kibiców jest Andrzej Gołota, to ja uważam, że w ringu zadecyduje przede wszystkim to jaką formę obaj bokserzy wypracowali ze swoimi trenerami podczas treningów i sparingów. Technicznie wydaje mi się, że lepszy zawsze był Andrzej Gołota, jednak Przemek również miewał przebłyski, a na jego korzyść może wpływać to, że wydaje się być odporniejszy psychicznie, w dodatku na nim nie spoczywa taka presja, jak na bardziej znanym Gołocie. Walka jest zaplanowana na 10 rd. nie wiadomo jak, ciała tych już nie najmłodszych mężczyzn zniosą trudy 30 minut walki, ciężko wyrokować, który z nich podniesie rękę w geście zwycięstwa, wieczorem 23 lutego. Własnie dla tego, to starcie, mimo iż odbywa się za późno mnie osobiście naprawdę ciekawi.

http://www.facebook.com/pages/Kochamboks/135156249982908

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz